Když jsem byla malá, pořád jsem mordovala moji maminku prosbami, ať mi říká věty.
Mamka byla profesorkou češtiny na gymnáziu, takže větami jsem samozřejmě myslela věty na rozbor.
Snad už od 2. – 3. třídy jsem ovládala slovní druhy, milovala jsem řešení “pavouků” (tak jsme říkaly rozboru vět na základní a určující skladební dvojice – tedy podmět, přísudek, přívlastek, předmět atd.).
Kde ty loňské sněhy jsou…
Bylo mi úplně jedno, jestli je všední den, víkend nebo letní prázdniny. O mně
Chápu, že v mnohých rodinách to je úplně jinak. Jiné zájmy, jiná zábava, jiné starosti.
A zatímco pro mě byly i letní prázdniny ve znamení mamčiny školy a “vět”, pro jiné rodiny jsou prázdniny synonymem absolutního zapomenutí na učení a věnování se letním radovánkám.
Pravda bývá vždy někde uprostřed.
Je nesmysl dětem zadávat o prázdninách diktáty, příklady na násobení či dělení formou sloupečků a jiné záludnosti školního roku.
Ale pokud chceme, aby naše dítě neztratilo cvik a po prázdninách se netrápilo nad tím, co úspěšně během prázdnin zapomnělo, musíme na to jít jinak.
Jak? Přece hrou.
Moje tipy
1) Prázdninový deník
Takový prázdninový deník, to je věc! Děti si jej mohou vyrobit sami a rozhodnout se tak, co všechno bude obsahovat, nebo si můžete vybrat ze spousty možností na netu. Já sama vyrábím deník s dětmi pravidelně před prázdninami. Jen letos jsem to nestihla, protože přece korona.
2) Skvělé je také vymýšlet slovní a jiné příklady z matiky šité přímo na míru prázdninám. Když tu tak sedím u počítače nad článkem, napadá mě jich spousta.
Namátkou: Při výletu na hrad můžete počítat výši vstupného pro tolik a tolik dospělých a dětí, slevy na vstupném, v zoo třeba, kolik sežere slon za měsíc, jestliže za jeden den sežere x kg krmiva (nevím, kolik žere takový slon). Na každém výletu se dá takových příkladů vymyslet nespočet.
3) Stupido
Na rozvoj slovní zásoby a vyjadřovacích schopností byla u mých vlastních dětí nejoblíbenější hra Stupido. Tu teď s úspěchem hraji i s dětmi ve škole.
Princip: Všichni znáte slovní fotbal.
1. hráč vykopává libovolným slovem, například slovem “kolo”.
Další hráč má vymyslet slovo na O, myslí si tedy “ovečka”. Toto slovo neřekne nahlas, ale slovně popíše. Řekne tedy: “Malé hospodářské zvířátko, které nám dává vlnu.”
Třetímu nebo opět prvnímu hráči (když hrajete ve dvojici) musí dojít, že myslel slovo “ovečka”, vymyslí tedy něco na písmeno A a zase to pouze popíše.
Stupido a správný chaos nastane tehdy, pokud se hráč domnívá, že hráč před ním myslel slovo “ovce”, a vymýšlí slovo na E. Hra končí, když je nit posloupnosti ztracená, a všichni si vysvětlují, jaké slovo vlastně mysleli.
Vždyť říkám, za pár kol je to správný chaos a legrace taková, až se za břicho popadáte. A výšlap na kopec nebo jinou náročnější činnost si děti ani neuvědomí.
4) A na závěr si i já přihřeji svoji polívčičku. Pokud chcete mít starost o matematické blaho svých dětí o prázdninách bez práce, nabízím “Násobilkovou jííízdu”.
Je to ekniha ve formátu pdf, kterou stačí vytisknout barevně nebo černobíle (barevně je to samozřejmě hezčí) a začít hrát jednu z 29 her nebo 3 bonusů. Hry jsou vždy pro dva hráče a potřebujete jen jednu nebo dvě kostky a jednu nebo dvě pastelky. Děcka si tak mohou projet celou malou násobilku klidně i několikrát.
Aby to nebyl pro vás zajíc v pytli, zde je pár ukázek. Návod ke každé hře a hra procvičující jednu násobilkovou řadu.
Já sama budu mít letos prázdniny trochu jiné než obvykle. Za týden se nám narodí malá Ela (budu babička) a já budu v pozoru s koloběžkou (historka o elektrokoloběžce tady) připravená u telefonu čekat na slova “Mami, přijeď.” Moc se těším. Zároveň ale začnu během prázdnin vymýšlet a zpracovávat na webu e-ucitelka online školu, kde čtvrťáci a páťáci najdou veškeré učivo matematiky a českého jazyka. A to takové, že je to bude bavit. Tomu věřte!
Zatím se mějte fajn, jsem ráda, že jste dočetli až do konce. Přeji Vám i Vašim dětem krásné prázdniny (dovolenou) plné neopakovatelných zážitků.