10+1 triků, jak zapracovat matiku do letošních prázdnin

Přečtěte si o snadných způsobech, jak podpořit a zlepšit matematické dovednosti vašeho dítěte.

Znají to všichni učitelé. V září, po příchodu do školy bývá spousta dětí jako čistý nepopsaný list papíru. Jako by zapomněly, co se minulý rok naučily. V matematice a ve čtení se tento fenomén projevuje nejčastěji. V Americe pro něj dokonce mají název: letní skluzavka.

Teď mi řeknete: „Nebudu nutit děti o prázdninách do učení.“ Nebo: „Děti by si od učení měly o prázdninách odpočinout.“

To všechno beru. Já si také myslím, že sedět o prázdninách nad sešity s příklady nebo nad !nudnou! knihou, jen aby četlo a počítalo, je blbost.

Zkusme ale dítě aspoň v srpnu nenápadně připravovat na to, že za chvíli začne škola, a zapojovat ho do různých hravých vzdělávacích aktivit.

Heslo? Hlavně nenápadně :))

Děti milují nápady, které jsou trošku nepředvídatelné, které vypadají zábavně, ne jako učení.

Co můžete vyzkoušet:

1. Každé auto má SPZ

A děti v nich mohou čísla sčítat. Starší dokonce i násobit. Písmenům můžete předem přiřadit číselnou hodnotu, například každé písmeno = 5. Vyhrává auto s nejvyšším výsledkem.

2. 20, 30, 50 – odhadni to

Trénujte odhad. Například než naplníte mísu meruňkami, požádejte dítě, aby odhadlo, kolik se jich do mísy vejde. Může také třeba odhadnout, kolik vody se vejde do skleničky nebo do hrnce. Potom je důležité dítěti pomoci vyhodnotit, jestli je jeho odhad vůbec rozumný. Nakonec porovnejte skutečné číslo s odhadem.

3. Odemkněte kód

Bavte se společně kódováním zpráv. Nejdříve na papír napište všechna písmena abecedy a pod každé přiřaďte číslo. (a=1, b=2 atd.) Pomocí kódu si můžete posílat jednoduché zprávy. Pokud jsou v nich obsaženy háčky a čárky (což asi jsou), dítě může kódovanou zprávu přepsat i s nimi.

4. Jak jsi vysoký?

Pokud zaznamenáváte výšku svého dítěte na stěnu nebo třeba zárubeň dveří, zaznamenejte s ním také výšku ostatních. Pak můžete výšky různě srovnávat, porovnávat, počítat o kolik je kdo vyšší či menší. Také můžete převádět jednotky délky. Měření a porozumění vztahům mezi čísly je zásadní pro rozvoj matematického myšlení.

5. Zahrajte si v obchodě

Obchod je ideální místo pro procvičování matematických dovedností starších dětí. Dá se v něm zaokrouhlovat (24,50 = 25 Kč), můžete násobit (jeden jogurt stojí 14 Kč, my potřebujeme 4), dají se procvičovat postupy jako o kolik více, o kolik méně. (V Albertu stojí kuřecí prsa 169 Kč, v Tescu 128 Kč. O kolik je to méně?)

6. Prozkoumejte letáky

Využijte reklamní leták s potravinami a nechte dítě, ať vypočítá, jak nejvýhodněji utratí 100 Kč za ovoce. Zde je potřeba tužka, papír a kalkulačka.

7. Návštěva restaurace

Při čekání na jídlo si nechejte jídelní lístek a zahrajte si s dítětem nějaké matematické hry. Poproste jej, ať v nabídce najde nejlevnější jídlo, potom třeba všechna, která stojí mezi 150 až 200 Kč, nebo 3 jídla, jejichž celková cena je mezi 600 a 800 korunami.

Nejenže vyplníte čas, když čekáte na jídlo, ale ukážete dítěti, že matematika se používá každý den.

8. V kuchyni při vaření

Kuchyň je vůbec skvělé místo k procvičování matematiky.

Výroba pizzy:

Kolik surovin budeš potřebovat, abys zdvojnásobil recept? Na jaké zlomky se bude pizza krájet, pokud jsou u vás 2, 3, 4, 5 lidí? Pokud na pizzu dáte 15 plátků žampionů, poproste dítě, ať dá 3 × více (o 16 více, 3 × méně) plátků oliv, atakdále.

9. Nad mapou

Vytáhněte mapu, nechte dítě, ať změří vzdálenost mezi vaším domovem a dovolenkovou destinací (nebo jakýmkoliv jiným místem). Pak dítě může vypočítat vzdálenost v kilometrech podle měřítka na mapě.

10. Bereme všechno čtení jako výjimku z matiky

Jasně :) Bereme krátké i dlouhé knihy, komiksy, časopisy, sci-fi, pohádky, fantasy, zkrátka vše.

TIP: Pokud vaše dítě nečte zrovna ukázkově, kupte mu knihu společně s audioknihou. Při čtení tištěné verze používejte zvukovou podporu audionahrávky. Fakt to pomáhá.

10+1. LétoHrátky

Pokud chcete na matice a češtině zapracovat ještě více, pořiďte si LétoHrátky

60+ zábavných úkolů s letní tematikou (včetně řešení, takže to budete mít bez práce) vám zaručí, že si dítě příjemně a bezbolestně zopakuje učivo 1., 2., 3 nebo 4. třídy. Není nic jednoduššího, než kdykoliv za špatného počasí vytáhnout libovolný úkol a pobavit se nad ním.

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

Přeji všem rodičům a jejich dětem krásné prázdniny bohaté na zážitky. Protože nezapomeňte – zážitky, události, dobrodružství – to je škola života a při té se dítě učí nejvíce.

 

 

 

Autorka ebooků Jak na vzory podstatných jmen, Násobilková jííízda, Logické hádanky a dalších. Jsem učitelka na 1. stupni ZŠ už 20 let a práci s dětmi miluji. Mé děti škola baví a každý den se do ní těší. Ptáte se proč? Jedním z důvodů určitě je, že proces poznání není pro mé žáčky pouze dril a hrozba písemek - učíme se s respektem k jedinečnosti každého, diskutujeme, nešprtáme se, ale vyvozujeme, používáme spoustu zábavných materiálů, které jsem sama pro děti vymyslela a vyrobila. V mé třídě je v hodinách hluk, ale tvůrčí hluk. Myslím, že tak to má být :) Celý můj příběh se dočtete zde »