Maminka neuměla matiku

Krásnou neděli, milí přátelé,
je jeden z posledních teplých dní, víkend, čas na klídek a já mám takovou vzpomínkovou náladu.

Vzpomínám na svou maminku. Možná někteří z mého webu víte, že maminka byla profesorka na gymnáziu. Učila češtinu a ruštinu a studenti ji milovali. Měli ji tak rádi a tak často ji navštěvovali u nás doma, že jsem žárlila a myslela si, že je má raději než mě. (Nebyla to samozřejmě pravda, ale to jsem pochopila, až když jsem sama měla děti).

To je moje báječná maminka

Maminka byla opravdu skvělý člověk, čestný za každých okolností (takže jsme to měli v minulém režimu drsné).

Češtinu mě naučila báječně, nenápadně a nenásilně mě naučila milovat náš jazyk a literaturu. Nikdy v životě nezapomenu na naše hovory o češtině!

Moje maminka měla jediný 

problém.

Neuměla

MATIKU!

A to tak, že vůbec. Jasně, základní počty uměla, ale to bylo asi tak všechno. U maturity dostala čtverku a byla šťastná :)) S matikou mi tedy moc (vůbec) nepomohla a já, protože jsem byla v matice dobrá dvojkařka a protože jsem potřebovala více procvičovat, než mi škola mohla poskytnout, jsem musela obíhat sousedy a prostě lepší matikáře s prosbou, „aby mi to vysvětlili“.

A teď, proč to všechno píšu.

Víte, každý člověk je jiný a každý má to své, v čem je dobrý. No a co, že mamka neuměla matiku. Byla dobrá v něčem jiném.

A tak je to i s vámi a vašimi dětmi.
Ve škole vidím spoustu dětí, kterým „nejde“ čeština ani matika, zato excelují v přírodovědě. Ve 4. třídě mají takový přehled, jakého já v přírodovědě NIKDY nedosáhnu.

A tak bych mohla pokračovat.

Bohužel náš školský systém ve státních školách pořád ještě hodnotí děti způsobem, jaký vidíte na dalším obrázku.

Na druhou stranu, jsem soudná a vím, že aspoň to učivo na prvním stupni by měly děti co nejvíc ovládat. Jakési základy přece musí být.

Ale toho lze dosáhnout různými způsoby a já jsem jedna z těch učitelek, které se snaží děti ovlivnit podobně, jako ovlivnila mě má maminka. Nenásilnou, zábavnou a poutavou formou.

Taky proto jsem pro děti vytvořila svůj kurz. Tedy ze začátku byla tvorba zábavná, po roce každodenního drilu se ze zábavy stalo moje soukromé peklíčko, ale kurz je zde a je jen pro vás, rodiče a děti.

Tady se na něj můžete podívat.

Dnes všechno, přeji krásný zbytek neděle a  myslete na své maminky s takovou láskou, jako myslím já na tu svou.

Autorka ebooků Jak na vzory podstatných jmen, Násobilková jííízda, Logické hádanky a dalších. Jsem učitelka na 1. stupni ZŠ už 20 let a práci s dětmi miluji. Mé děti škola baví a každý den se do ní těší. Ptáte se proč? Jedním z důvodů určitě je, že proces poznání není pro mé žáčky pouze dril a hrozba písemek - učíme se s respektem k jedinečnosti každého, diskutujeme, nešprtáme se, ale vyvozujeme, používáme spoustu zábavných materiálů, které jsem sama pro děti vymyslela a vyrobila. V mé třídě je v hodinách hluk, ale tvůrčí hluk. Myslím, že tak to má být :) Celý můj příběh se dočtete zde »