Snapchat, TikTok, Instagram a Vaše dítě

Nebojte se, článek opravdu není o  tom, jak doporučuji  dětem tyto sociální sítě. Vůbec, jen to ne! Já jen, že vidím děti ve škole, jak každou přestávku okamžitě vytáhnou mobil a začnou na něm rejdit, pardon-scrollovat prstem nahoru a dolů.

A protože u každého “videjka” vydrží tak dvě vteřiny (vteřinu na to, aby ho zhotnotily, a vteřinu  na lajk), nemůžu se  divit, že jsou v hodinách roztěkané a nesoustředěné. Pozn. V naší škole dětem nesmíme o přestávce mobily zakázat. Kromě toho já mobily využívám někdy i ve výuce. Když už je používají, tak ať to má nějaký smysl.

Ale o tom jsem psát nechtěla. Myslím si, že spousta z nás neví, co to vlastně ten Snapchat a TikTok je. Nevíme, co na těchto sítích vlastně naše děti  zajímá, nevíme, zda nemohou být nějakým způsobem dětem nebezpečné.

Ještě ale malou odbočku. Téměř každé dítě  má ve 4. a 5. třídě mobil, 95% z nich chytrý mobil. Wifi bývá  ve školách čím dál víc, doma máme wifi téměř všichni. Pro dítě tedy není obtížné stáhnout si tyto aplikace. A také pro něj není obtížné si tyto aplikace v mobilu ukrýt tak, abychom je my, neznalí, neobjevili. A než mi řeknete, že  tohle vaše dítě  nikdy neudělá, věřte, že doma vám slíbí  první poslední a mezi spolužáky je to často někdo úplně jiný, chce totiž mezi  ně zapadnout. Je to tak, vzpomeňte si  na svá léta. I já na ně vzpomínám – byla jsem celkem hodná  holka, ale nějaká tajemství jsem prostě měla.

Takže – co tedy dělat?

Jako jednu z možností vidím stáhnout si tyto appky taky a docela drze se stát přítelem vlastního dítěte. (Nevím, jak se to jmenuje, tak používám mluvu facebooku). Jenže – věděli jste, že dítě  často má 2- 3 účty, na jednom vás má v přátelích a druhé používá?

Nejlepší možnost tedy je:

Mluvit, mluvit a zase s dětmi mluvit.

My to ve škole děláme často, ale vás zastoupit nemůžeme.

Na stránkách http://www.e-bezpeci.cz jsem našla doporučení pro rodiče, které platí v podstatě pro všechny sociální sítě, které vaše dítě používá.

  • Zajistit základní bezpečnostní parametry uživatelského profilu - tj. nastavit uživatelský profil dítěte na “soukromý”, nikoli “veřejný”. Tím pádem nebude produkce dítěte automaticky veřejná.
  • Vypnout lokalizační služby v aplikaci TikTok / Musical.ly. Tj. nepůjde sledovat, kde se dítě nachází, odkud se připojuje.
  • Pokud je to možné, zajistit si jako rodič přístup do profilu dítěte a monitorovat, jaké aktivity na profilu provádí. Zaměřit se na přístup ke vhodnému a nevhodnému obsahu.
  • Sami si nainstalovat aplikaci TikTok a upozornit dítě na to, že budete jeho činnost - stejně jako ostatní uživatelé - sledovat.
  • Otevřeně s dítětem komunikovat o tom, co na internetu dělá, a nastavit jasná pravidla pro využívání technologií - včetně limitování času apod.

Tak a teď už se dostávám k tomu, co to vlastně ten Snapchat, TikTok a Instagram je. O Instagramu se asi zmíním jen letmo, protože je nejznámější, zná ho už docela i  naše generace.

Na netu  si informace samozřejmě můžete najít. Já vyzpovídala svou čtrnáctiletou známou, takže info pochází  jen od ní.

Snapchat

Takhle tedy vypadá hlavní stránka na Snapchatu.

Na něm si děti posílají navzájem různé fotky a videa. Přitom používají  různé filtry a další úpravy fotek, což je pro ně asi důležité. Za posílané snapy (rozuměj fotky a videa) získávají takzvané streaks, což překládají do češtiny jako ohníček.

Já si předtím myslela, že  fotky po několika sekundách nenávratně  mizí, ale prý ne. Prý si to každý odesílající může libovolně nastavit. Fotku si ale klidně děti mohou “vyscreenovat”, tedy vyfotit si obrazovku mobilu. Tady tedy pozor na bezpečí vašich dětí!

Na Snapchatu  má každý svůj profil se svou fotkou či avatarem, jméno, údaje o sobě, mapu, která ukazuje, kde se právě nacházejí přátelé, kteří mají zapnutou GPS.

Na Snapchatu si dítě snapuje (asi stejné jako  chatuje) s lidmi, které má “v přátelích”. Je ale asi jednoduché se do seznamu přátel vašeho dítěte dostat.

“Žádosti o přátelství odsouhlasím, a když je to nějaký divný člověk, tak ho  zruším.”

Zde cituji moji mladou známou.

Na závěr se zmíním o tom, že každý má tzv. Snapscore, které udává, kolik snapů ti přišlo a kolik jsi jich odeslal.

TikTok

Hlavní stránka TikTok.

Také na TikTok má dítě svůj profil. Na něj nahrává svá videa, která může  i různě upravovat. Zde si ukládá také koncepty svých videí, videa, která lajkovalo  jiným, či svá soukromá videa. Je zde i  doručená pošta.

Nejdůležitější je ale stránka  Pro tebe (For You Page) a  stránka Sleduji.

Na začátku po registraci TikTok doporučí  různá videa a sleduje, která dítě lajkne, komentuje nebo sdílí  a která se mu tím pádem líbí. Podle toho mu potom nabízí podobná videa. To vše se děje  na stránce  Pro  tebe.

Na stránku Sleduji  dítěti  logicky přicházejí videa od lidí, které  sleduje.

TikTok je vlastně jen o videích: jednak je sám nabízí, jednak je  dítě může vkládat.

Ještě jsem zapomněla napsat, že video se rozšiřuje pomocí hashtagů, tedy podobně jako na Instagramu. Hashtagy jsou taková klíčová slova, která když se zadají, Snapchat  (i Instagram) vám vyfiltruje všechny příspěvky, které tento hashtag obsahují.

Instagram

Toto jsou obrázky z mého osobního účtu na Instagramu.

Na druhém obrázku vidíte, že se Instagram snaží vyfiltrovat nevhodné fotky. Jenže nechává na vás, jestli si ji zobrazíte nebo ne.

Na Instagram se dávají jen ty nejlepší fotky. Člověk se na něm prezentuje z té lepší strany. Na stories  lidé dávají fotky často ze svého dne, ovšem také detailně upravené. Fotky na stories zůstanou 24 hodin, poté mizí.

Samozřejmě i na Instagramu si můžete posílat osobní zprávy, v takzvaném direktu.

Srovnání mé čtrnáctileté  známé.

Na Instagram jdu, když se chci podívat, co ostatní  píšou, co mají na stories, když chci “vystalkovat” různé lidi. (Tím asi myslí podívat se na různé celebrity, tj. influencery.

Na Snapchat chodím dvakrát denně, ráno a večer, posílám a zobrazuji si fotky a videa.

TikTok– když se nudím, jdu na TikTok a  koukám tam na videa.

Závěr:

Je mi líto, ale opravdu všechny sítě jsou nebezpečné. Možná ne tím, co se uveřejňuje v hlavním proudu informací. Na to si dávají pozor, ale TikTok se zabezpečením bojuje a ne vždy se mu to daří.. Doporučuji přečíst si články o  bezpečnosti na TikToku. Problémem jsou soukromé zprávy, které si uživatelé posílají navzájem.

A to už vůbec nemluvím o té spoustě času, který děti na sítích stráví a který  by mohli trávit jinak.

Tak se mějte, zase příště.:)

 

 

 

 

 

 

 

 

Autorka ebooků Jak na vzory podstatných jmen, Násobilková jííízda, Logické hádanky a dalších. Jsem učitelka na 1. stupni ZŠ už 20 let a práci s dětmi miluji. Mé děti škola baví a každý den se do ní těší. Ptáte se proč? Jedním z důvodů určitě je, že proces poznání není pro mé žáčky pouze dril a hrozba písemek - učíme se s respektem k jedinečnosti každého, diskutujeme, nešprtáme se, ale vyvozujeme, používáme spoustu zábavných materiálů, které jsem sama pro děti vymyslela a vyrobila. V mé třídě je v hodinách hluk, ale tvůrčí hluk. Myslím, že tak to má být :) Celý můj příběh se dočtete zde »